روستای آقبلاغ مهمان قره چمن در یک نگاه

نویسنده : محمد نژادمحمد | تاریخ : - - -

 روستای آقبلاغ،آغبلاغ مهمان قره چمن در یک نگاه

AG Bolagh village & Agbolagh Cave

شهرستان هشترود:شهرستان هشترود یکی از شهرستانهای نوزده گانه استان آذربایجانشرقی و با وسعتی معادل 589/2294 کیلومتر مربع است که از نظر مساحت 99/4 از سهم استان را دارا می باشد و ازاین بابت رتبه دهم را به خود اختصاص داده است و در بخش جنوبی استان واقع شده است.

عکس نقشه هشترود و بخشهای آن

جمعیت هشترود بر اساس سرشماری 1390 معادل 60822 نفر ساکن و 16245 خانوار برآورد شده است.شهرستان هشترود بر اساس آخرین تقسیمات کشوری دارای 2 بخش( مرکزی و نظر کهریزی) وشش دهستان (علی آباد ، کوهسار ،قرانقو ، سلوک ،نظرکهریزی و آلمالی) می باشد.

روستای آقبلاغ: روستای آقبلاغ (آغبلاغ – آق بولاغ) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی واقع در شهرستان هشترود (سراسکند) بخش مرکزی و دهستان کوهسار است که بر اساس آخرین سرشماری  در سال 1390 دارای 88خانوار و 362 نفر جمعیت(مرد 189 نفر و تعداد زن 173 نفر) می باشد.

برای اطلاعات بیشتر : جمعیت روستای مهمان 46 نفر با 11 خانوار - جمعیت روستای زرین 74 نفر با 21 خانوار - جمعیت روستای حسن کندی 763 نفر با 240 خانواز - روستای قره بلاغ 147 نفر با 43 خانوار -جمعیت روستای اوشندل 897 نفر با 255 خانوار- روستای باشماق با 255 نفر و 65 خانوار.

موقعیت ریاضی روستا :

طول00 ′ 34 º 37 N 38 09′ º 47 E

به عبارت ساده تر:37 درجه، 34 دقیقیه، 00 ثانیه شمالی

47درجه، 09 دقیقه ، 48 ثانیه شرقی

کشور : ایران

استان : آذربایجان شرقی

شهرستان : هشترود بخش : مرکزی   دهستان : کوهسار

جمعیت تا سال 90 :  362

خانوار : 88 خانواده

مذهب : مسلمان، شیعه اثنی عشر

زبان : ترکی آذربایجانی

لهجه : لهجه خاصی ندارند

زیرساخت ها : همه زیرساختها را دارا می باشد،اجرای طرح هادی از الویت ها می باشد

کد تلفن : 0424626

تلفن همراه : ایرانسل ، همراه اول ، تالیا کاملا خط می دهند(به غیر رایتل)

اقتصاد : کشاورزی،دامداری،صنعتی،خدماتی

امید به زندگی : 83 سال

اماکن دیدنی :

غار آقبلاغ، چشمه آب معدنی، دامنه های سر سبز، بافت قدیم روستا، دره های سرسبز ، آب و هوای لطیف ، گیاهان طبی و دارویی ، زمین شناسی جدید

آدرس کامل غار آقبلاغ:ایران - آذربایجانشرقی - بین هشترود و قره چمن - روستای آقبلاغ مهمان - نرسیده به روستا - کوه گچل داغ - در بالای ارتفاعات 1900 متر - ارتفاع روستا 1750 متر

سایت رسمی آقبلاغ: http://Aghbolag.Tk

وبلاگ :  http://agbolag.mihanblog.com

وبلاگ برای موبایل: http://agbolag.mihanblog.com/m

موقعیت نسبی :روستای آقبلاغ در 18 کیلومتری شمال شرقی شهرستان هشترود در ارتفاع متوسط 1700 متری از سطح دریای آزاد قرار گرفته است. از سمت شمال با قره چمن از سمت جنوب با روستای اوشندل و از سمت شرق با روستای دیزج و از سمت جنوب شرقی با روستای مهمان و ازسمت غرب با قره بلاغ همسایگی دارد. همچنین این روستا به طور فرضی از قسمت وسط به دوقسمت شمالی (آشاغی باش) و جنوبی (یوخاری باش) تقسیم شده هر یک از اهالی مخصوصاًکودکان تعصب خاصی به قسمت سکونتگاه خود دارند.

وجه تسمیه نام روستا :وجه تسمیه یا علت نامگذاری روستای آقبلاغ با این نام بیشتر به خاطر آب گوارا و معدنی می باشد که از دل کوه کچل داغ و از داخل غار آقبلاغ که در تابستان هم به صورت طبیعی خنک است و از قدیم تا به امروز هم جریان داشته و دارد نامگذاری شده است. و البته بوسیله لوله کشی از زیر جاده گذشته و در طرف مخالف جاده همیشه خروشان و پر آب است.

نمایی از چشمه و غار آقبلاغ

مدرسه:روستای آقبلاغ دارای یک مدرسه به نام مدرسه قمر منیربنی هاشم است که تا مقطع پنجم دبستان است .اگر فردی خواست ادامه تحصیل دهد باید به شهرستان هشترود ، قره چمن یا جای دیگری برود. البته پسران و دختران درکلاس مختلط هستند و دارای 5 کلاس درس که گاهی هم به صورت مشترک کلاسها اجرا می شود. محوط مدرسه باز و بدون حیاط می باشد.مدرسه قمر منیربنی هاشم روستای آقبلاغ میزبان بچه های روستای اطراف یعنی روستای مهمان است که در آن روستا مدرسه وجود ندارد. یکی از علتهایی که بیشتر بچه های این روستا ادامه تحصیل نمی دهند همین مشکل نبودن کلاسهای راهنمایی و دبیرستان در مدرسه قمربنی هاشم آقبلاغ است.

مسجد آقبلاغ

مسجد:روستای آقبلاغ دارای یک مسجد و یک شبستان برای خانمها است که در سمت شمال شرق روستا واقع شده و برای انجام عبادت ، مراسم تعزیه ، عزاداری ، انتخابات و جلسه شورای روستا استفاده می شود.این مسجد کاملاٌ قدیمی و سقفش چوبی و دارای شبستان که نشان می دهد در قدیم چه زحمتی برای ساختن این مسجد کشیده شده که تمام مخارج و مراحل ساخت مسجد از طرف اهالی روستا بوده است.

شورای اسلامی روستای آغ بلاغ:روستای آقبلاغ دارای 3 نماینده و شوراء است که که بوسیله خود مردم انتخاب گشته است که نمایندگان شورای اسلامی روستای آقبلاغ به ترتیب زیر می باشد:


دهیار روستای آقبلاغ:

روستای آقبلاغ دارای یک دهیار به نام آقای ........... است.وظایف دهیارعبارتند از:

1- اجرای مصوبات شورای روستا 2-- همكاری با نیروی انتظامی درخصوص اعلام وقوع جرایم ، اجرای مقررات خدمت وظیفه عمومی ،حفظ نظم عمومی و حل اختلافات محلی 3 -همكاری با سازمان های ثبت احوال و اسناد درجهت ثبت وقایع چهارگانه سجلی و اسناد و املاك 4- تشكیل پرونده برای ایجاد بناها ، تأسیسات و تفكیك اراضی در محدوده قانونی روستا و ارجاع به بخشداری جهت صدور مجوز 5 -اجرای طرحهای عمرانی و خدماتی در محدوده روستا در صورت آمادگی با تأیید كمیته برنامه ریزی 6 -همكاری با مسئولین ذیربط در جهت حفظ ، نگهداری و بهره برداری منابع طبیعی و میراث فرهنگی واقع در  روستا 7 -همكاری در حفظ و نگهداری تأسیسات عمومی و عمرانی و اموال و دارایی های روستا و ...

خصوصیات فرهنگی:

زبان گویش در روستای آقبلاغ زبان ترکی آذری و مذهب مردم روستا شیعه اثنی عشری و ارادت خاصی به اهل بیت مخصوصاً امام حسین و حضرت ابولفضل دارند. اکثراً نام هیئت های اهالی این روستا در روستا و مهاجران در شهرها با نام هیئت سینه زنان و زنجیر زنان حضرت ابولفضل است.

اهالی روستا دارای لهجه و تکیه کلام  شیرین  مشخص با سایر مردم منطقه است . البته  آنهم به صورت خیلی جزئی  قابل شناسایی است برای مثال:

مچید حاقی = قسم به مسجد

قرآن حاقی: قسم به قرآن

الله شاهدی : خدا شاهد است

الیک = نشان تمسخر

اخماغ = احمق

قاقا = برادر – عزیز

بی ددل لی = ای بابا

اکو سیستم روستا :

روستا تقریباً به یک اکوسیستم پایدار رسیده است . در روستا جانوران و گیاهان مشخصی قابلیت زندگی را دارند.

جغرافیای جانوری:

گاو، عقرب،مورچه ، زنبور عسل،  ،گوسفند،مرغ،بوقلمون ، ،اردک حیواناتی  چون بز،سگ ،گربه ،غاز ،اسب ،الاغ

حیوانات وحشی چون:  گرگ ، روباه ، خوک،مار ،عقرب ، جوجه تیغی ، ملخ ، خرگوش ، موش ، کلاغ ، دارکوب ، کبک ،بلبل ،گنجشک ،لک لک ،پروانه ،خفاش ، جغد ، شانه به سر و انواع حشرات

جغرافیای گیاهی:

خاک و آب و هوای منطقه و روستا طوری است که بیشتر گیاهانی از قبیل گندم ،عدس، نخود ،یونجه  و در ختانی چون درخت سیب ، گیلاس ، زرد آلو ،آلوچه ، گردو ، سنجد ،آلبالو

نمایی از روستای آق بولاغ

صنایع دستی در روستای آقبلاغ(آق بولاغ)

اکثر صنایع دستی را خانمها کار می کنند و از صنایع نمونه می توان به فرش، لباسهای زمستانی ( جوراب زمستانی ، کلاه و پیراهن) را نام برد.

غار آقبلاغ:

غار آهکی آقبلاغ (آق بولاغ کوئلی)

آدرس کامل غار اقبلاغ : ایران- آذربایجان شرقی – مابین هشترود و قره چمن – روستای آقبلاغ مهمان – ورودی روستای اقبلاغ  –  در بالای کوه کچل(کچل داغ)

در 18 کیلومتری شمال شرقی شهرستان هشترود در قسمت جنوبی روستای آقبلاغ از سلسله ارتفاعات منفرد روبروی ارتفاعات بزغوش قرار دارد .

این غار در ارتفاع 1960 متر از سطح دریاهای آزاد قرار گرفته است در فصل بهار و تابستان چشم انداز طبیعی و زیبای منطقه به حدی دیدنی و جذاب است که روح هر بیننده از دیدن آن شاد میگردد .

عکس جدید ورودی غار آقبلاغ

در داخل اطاقک غار چندین قبر حفاری شده توسط افراد غارتگر اموال فرهنگی و استخوانهای پوسیده مردگان و ظروف شکسته سفالی نمایان است اجساد مردگان را مثل اینکه در داخل کوزه های سفالی دفن کرده بودند .

عرض دهانه غار حدود 2 متر می‌باشد و دسترسی به آن از این روستا امكان پذیر است. غار زیبای آغ بولاق مورد توجه و بازدید كوهنوردان علاقه‌مند است و از نوع غارهای استلاكتیت است.وتا حالا هیچ کس نتوانسته به انتهای غار برود چون در داخل غار سالنهای متعددی وجود دارد

طبق نظر کارشناسان میراث فرهنگی ظروف مربوط به دوره اشکانیان و مطالعات باستانشناسی در آن دوره مردگان را با لوازم  تدفین در تابوتهای سفالی دفن کرده بودند.

در قسمت پایینی کوه قبرستان روستا واقع گردیده و کنار جاده اصلی قرار گرفته است.

در سالهای اخیر اقداماتی از قبیل لایروبی و باز کردن دهانه غار از نیم متر به دو متر و ایجاد پارکینگ در پایکوه و تبلیغ در صدا وسیما انجام گرفته ولی با توجه به ارزش غار آهکی آقبلاغ جوابگو نیست.

افسانه غار آغبلاغ:

افسانه ای از قدیم وجود دارد که حاکی آز آن است که در قدیم یک راس گاو به داخل غار می رود و پس از هفت سال با هفت گوساله یا گاو از غار بیرون می آید که به نظر من افسانه ای بیش نیست چون اولا دهانه غار احتمالا در قدیم هم تنگ بوده و تا چندین سال قبل که آنرا با انفجار دینامیت بزرگش کردند. دوماً در داخل غار غذا برای هفت گاو وجود ندارد . سوماً یک گاو ماده نمی تواند بدون وجود گاو نر تولید مثل کند که این گاو هفت بچه را بدون گاو نر بدنیا آورده است.

همچنین این غار در قدیم به عنوان پناهگاهی برای بلایای طبیعی و انسانی به شمار می آمد.

اماکن دیدنی :

از مکانهای دیدنی و بکر روستای آقبلاغ(آغبلاق) غار روستای آقبلاغ – دامنه های سرسبز و چشم انداز زیبا – آب و هوای صاف و تمیز – آب معدنی روستای آقبلاغ که از داخل غار بیرون می آید.

باغچالار نام باغچه های کوچک در روستا است و به هم چسبیده و هر باغچه متعلق به فرد خاصی می باشد. همانطور که از نامش پیداست باغهای کوچک در روستا هستند که از این باغچه ها در روستای آقبلاغزیاد و هر روز زیادتر می شود و چشم انداز خاصی به روستای آقبلاغ بخشیده است و مردم با فرهنگ روستا در حفظ و توسعه منابع طبیعی از جمله درختان و باغچه ها تلاش زیادی می کنند. این باغچه ها از اجداد اهالی روستا به آنها ارث رسیده و اکثراً در طرف شرق روستا بیشتر مشاهده می شود.و بیشتر درختان از نوع درخت میوه بوده مانند گردو،سیب،زردالو،آلوچه،توت و گیلاس و ... می باشد و در برخی از مزارع این درختان به عنوان مرز و جدا کننده مزرعه از مزرعه های دیگر می شود و اهالی روستا از چوب و سایه این درختان استفاده می کنند.

همچنین در میان درختان فضای کوچکی برای بازی فوتبال وجود دارد که گهگاهی جوانان درآنجا فوتبال بازی می کنند.

وضعیت راه روستا:

راه روستا از قدیم دارای دو جاده اصلی و فرعی(میانبر) می باشد.

 راه اصلی و ماشین رو  ** راه فرعی پیاده رو


راه آسفالته روستای آقبلاغ

راه اصلی در سال 1385 از طرف وزارت راه ترابری زیرسازی شد که بعد از یک سال به صورت آسفالت درآمد. هم اکنون به جز کوچه های داخل روستا کلیه روستا دارای راه آسفالته می باشد.

راه فرعی که شامل جاده باریکی به عرض 2.5 متر و طول تقریباً 1.5 کیلومتر به سمت شمال کشیده شده است ولی امروزه کمتر از آن استفاده می شود.

لازم به ذکر است که کوچه های روستا به صورت خاکی و شنی می باشد و شکل اولیه خود را حفظ کرده است.

آب روستا:

از آنجا اولین لازمه زندگی انسان آب می باشد همچنین تمام روستاها در کنار آب بوجود  آمده اند بدون آب هیچ انسانی و هیچ روستا و شهری وجود نداشت .آب در روستای اقبلاغ به سه صورت تامین می شود.

چشمه معدنی آقبلاغ

تامین آب از چشمه های طبیعی و خود جوش که در روستا هم تعداد این چشمه به 8 عدد می رسد

تامین اب بوسیله حفر چاه لازم به ذکر است در این روست خبر از چاه عمیق و نیمه عمیق نیست و همچنین هیچ قناتی در این روستا حفر نشده است که علت آنهم وجود آب درلایه های بالایی زمین می باشد.

تامین آب لوله کشی که دولت در سال  با نصب منبع آب در محلی به نام خرمنر(در دامنه ای به نام دش) و لوله کشی به روستا و نصب ساعت آبیاری به متقاضیان مردم روستا را ازین نعمت بهره مند ساختند .

آب در روستا به دو صورت مصرف می شود

آب مورد نیاز برای مصارف خانگی

آب مورد نیاز برای کشاورزی و دامداری

آب مورد نیاز برای مصارف خانگی:

این آب از قدیم از آب چشمه ها  و برفی که در زمستان می بارید و در کوهها و و خانه ها ذخیره می شد آنرا ذوب کرده و به مصرف می رسانند؛ تامین می شد و امروزه هم با وجود آب لوله کشی بعضی از اهالی روستا از آب چشمه اقبلاغ برای مصارف چون پخت و پز غذا  و نوشیدن  ستفاده می کنند.

آب برای مصارف حیوانات و کشاورزی:

مردم قدیم روستا برای تامین آب مصرفی  حیوانات آنها را به  چشمه ها می بردند و یا در داخل حیاط چاهی حفر می کردند و از آب آن برای سیر کردن حیوانات و مصارف خانگی استفاده می کردند.

آب مورد نیاز برای کشاورزی:

از آنجا که منطقه هشترود نسبتاً کم باران است و در دامنه های جنوبی کوه سهند واقع شده منطقه ای است که تابستانهای  گرم  و زمستانهای سردی دارد.

بیشتر محصولات دیمی هستند و از آب باران استفاده می کنند . در جاهایی که آب وجود دارد و محصولات  آبی کاشته شده اند آب را تقسیم بندی نموده اند و در 24 ساعت شبانه روز آب در میان اهالی روستا که در اطراف آب  زمین کشاورزی دارند تقسم شده است. در روستای آقبلاغ کشاورزی و آبیاری زمین به صورت سنتی می باشد و در برخی موارد از آبیاری قطره ای و تراکتور و کامبیان استفاده می شود.برچسب ها : غار آقبلاغ , آقبلاغ , روستای تاریخی اقبلاف , آغ بولاغ , غار بکر اقبلاغ , آق بولاق , آقبلاغ شناسی ,
دسته بندی : امکانات و مشکلات , جمعیت ،اقتصاد،کشاورزی , فرهنگ (آداب و روسوم ) , غار آقبلاغ،گردشگری و توریست , زمین شناسی،آب وهوا،جغرافیا ,
 

آخرین مطالب

 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic