چشمه های روستای آقبلاغ

نویسنده : محمد نژادمحمد | تاریخ : 11:39 بعد از ظهر - پنجشنبه 1 فروردین 1392

آب روستای آقبلاغ(آغبلاغ،آق بولاغ)

از آنجا اولین لازمه زندگی انسان آب می باشد همچنین تمام روستاها در کنار آب بوجود  آمده اند بدون آب هیچ انسانی و هیچ روستا و شهری وجود نداشت .آب در روستای اقبلاغ به سه صورت تامین می شود

تامین آب از چشمه های طبیعی و خود جوش که در روستا هم تعداد این چشمه به 8 عدد می رسد

تامین اب بوسیله حفر چاه لازم به ذکر است در این روست خبر از چاه عمیق و نیمه عمیق نیست و همچنین هیچ قناتی در این روستا حفر نشده است که علت آنهم وجود آب درلایه های بالایی زمین می باشد.

تامین آب لوله کشی که دولت در سال  با نصب منبع آب در محلی به نام خرمنر(در دامنه ای به نام دش) و لوله کشی به روستا و نصب ساعت آبیاری به متقاضیان مردم روستا را ازین نعمت بهره مند ساختند .

آب در روستا به دو صورت مصرف می شود

آب مورد نیاز برای مصارف خانگی

آب مورد نیاز برای کشاورزی و دامداری

آب مورد نیاز برای مصارف خانگی:

این آب از قدیم از آب چشمه ها  و برفی که در زمستان می بارید و در کوهها و و خانه ها ذخیره می شد آنرا ذوب کرده و به مصرف می رسانند؛ تامین می شد و امروزه هم با وجود آب لوله کشی بعضی از اهالی روستا از آب چشمه اقبلاغ برای مصارف چون پخت و پز غذا  و نوشیدن  ستفاده می کنند.

آب برای مصارف حیوانات و کشاورزی:

مردم قدیم روستا برای تامین آب مصرفی  حیوانات آنها را به  چشمه ها می بردند و یا در داخل حیاط چاهی حفر می کردند و از آب آن برای سیر کردن حیوانات و مصارف خانگی استفاده می کردند.

آب مورد نیاز برای کشاورزی:

از آنجا که منطقه هشترود نسبتاً کم باران است و در دامنه های جنوبی کوه سهند واقع شده منطقه ای است که تابستانهای  گرم  و زمستانهای سردی دارد.

بیشتر محصولات دیمی هستند و از آب باران استفاده می کنند . در جاهایی که آب وجود دارد و محصولات  آبی کاشته شده اند آب را تقسیم بندی نموده اند و در 24 ساعت شبانه روز آب در میان اهالی روستا که در اطراف آب  زمین کشاورزی دارند تقسم شده است. در روستای آقبلاغ کشاورزی و آبیاری زمین به صورت سنتی می باشد و در برخی موارد از آبیاری قطره ای و تراکتور و کامبیان استفاده می شود.
 

آخرین مطالب

 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic