روستای آقبلاغ (آق بولاغ،آغ بلاغ) غار آقبلاغ هشترود با سلام و تشکر از تمامی عزیزانی که از این سایت دیدن می فرمایند. http://aghbolag.tk/ هدف ما از طراحی این سایت معرفی پتانسیل توریستی و گردشگری روستای تاریخی آقبلاغ و غار بکر و دیدنی ، آبهای معدنی و گوارا ، دامنه ها و دره های سرسبز و همچنین آب وهوای لطیف روستای آقبلاغ به مردم ایران می باشد. امید داریم که روزی این روستا و غار مورد توجه مسئولین،گردشگران ،غارنوردان، زمین شناسان و جغرافیدانان و عموم مردم واقع گردد. سال 1393 سال عمران و آبادی روستا می باشد. با تشکر از شما، برای بهبود وضعیت وبلاگ و روستای آقبلاغ نظرات خود را با ما در میان بگذارید. tag:http://agbolag.mihanblog.com 2020-05-31T02:42:34+01:00 mihanblog.com دوستان خبر خوبی داریم. 2019-03-20T08:06:55+01:00 2019-03-20T08:06:55+01:00 tag:http://agbolag.mihanblog.com/post/38 محمد نژادمحمد خبرای خوبی داریم سایت اقبلاق بروز رسانی میشه و رو دامین جدید ثبت میشه.چندتا کار جدید داریم . که عام المنعفه هستن. حمایت کنین تا پیشرفت کنیم.به زودی .... چندتا کار جدید داریم . که عام المنعفه هستن. حمایت کنین تا پیشرفت کنیم.
به زودی ....

]]>
بازدید روز افزون گروههای کوهنوردی و غار نوردی و عموم مردم از غار آقبلاغ. 2014-02-20T03:37:56+01:00 2014-02-20T03:37:56+01:00 tag:http://agbolag.mihanblog.com/post/35 محمد نژادمحمد بازدید گروه کوهنوردی آذرجوان تبریز از روستا و غار بکر آقبلاغ(آق بولاغ - آغبلاغ) بازدید گروه کوهنوردی آذرجوان از غار آقبلاغ. از بازدید کنندگان محترم و بافرهنگ مخصوصاً مردم روستای آغبلاغ عاجزانه خواهشمندیم  ازکندن و نوشتن سنگهای داخل غار در صورت امکان خوداری فرمایید. برای دیدن عکسهای بیشتر از این گروه به وبلاگ زیر مراجعه فرمایید. http://mik7318.blogfa.com/post/54 بازدید گروه کوهنوردی آذرجوان تبریز از روستا و غار بکر آقبلاغ(آق بولاغ - آغبلاغ)


بازدید گروه کوهنوردی آذرجوان از غار آقبلاغ.


بازدید گروه کوهنوردی آذرجوان تبریز از روستا و غار بکر آقبلاغ(آق بولاغ - آغبلاغ)


از بازدید کنندگان محترم و بافرهنگ مخصوصاً مردم روستای آغبلاغ عاجزانه خواهشمندیم  ازکندن و نوشتن سنگهای داخل غار در صورت امکان خوداری فرمایید.

برای دیدن عکسهای بیشتر از این گروه به وبلاگ زیر مراجعه فرمایید.

http://mik7318.blogfa.com/post/54

]]>
چشمه های روستای آقبلاغ 2013-03-21T20:09:15+01:00 2013-03-21T20:09:15+01:00 tag:http://agbolag.mihanblog.com/post/34 محمد نژادمحمد آب روستای آقبلاغ(آغبلاغ،آق بولاغ) از آنجا اولین لازمه زندگی انسان آب می باشد همچنین تمام روستاها در کنار آب بوجود  آمده اند بدون آب هیچ انسانی و هیچ روستا و شهری وجود نداشت .آب در روستای اقبلاغ به سه صورت تامین می شود تامین آب از چشمه های طبیعی و خود جوش که در روستا هم تعداد این چشمه به 8 عدد می رسد تامین اب بوسیله حفر چاه لازم به ذکر است در این روست خبر از چاه عمیق و نیمه عمیق نیست و همچنین هیچ قناتی در این روستا حفر نشده است که علت آنهم وجود آب درلایه های بالایی زمین می باشد. تامی

آب روستای آقبلاغ(آغبلاغ،آق بولاغ)

از آنجا اولین لازمه زندگی انسان آب می باشد همچنین تمام روستاها در کنار آب بوجود  آمده اند بدون آب هیچ انسانی و هیچ روستا و شهری وجود نداشت .آب در روستای اقبلاغ به سه صورت تامین می شود

تامین آب از چشمه های طبیعی و خود جوش که در روستا هم تعداد این چشمه به 8 عدد می رسد

تامین اب بوسیله حفر چاه لازم به ذکر است در این روست خبر از چاه عمیق و نیمه عمیق نیست و همچنین هیچ قناتی در این روستا حفر نشده است که علت آنهم وجود آب درلایه های بالایی زمین می باشد.

تامین آب لوله کشی که دولت در سال  با نصب منبع آب در محلی به نام خرمنر(در دامنه ای به نام دش) و لوله کشی به روستا و نصب ساعت آبیاری به متقاضیان مردم روستا را ازین نعمت بهره مند ساختند .

آب در روستا به دو صورت مصرف می شود

آب مورد نیاز برای مصارف خانگی

آب مورد نیاز برای کشاورزی و دامداری

آب مورد نیاز برای مصارف خانگی:

این آب از قدیم از آب چشمه ها  و برفی که در زمستان می بارید و در کوهها و و خانه ها ذخیره می شد آنرا ذوب کرده و به مصرف می رسانند؛ تامین می شد و امروزه هم با وجود آب لوله کشی بعضی از اهالی روستا از آب چشمه اقبلاغ برای مصارف چون پخت و پز غذا  و نوشیدن  ستفاده می کنند.

آب برای مصارف حیوانات و کشاورزی:

مردم قدیم روستا برای تامین آب مصرفی  حیوانات آنها را به  چشمه ها می بردند و یا در داخل حیاط چاهی حفر می کردند و از آب آن برای سیر کردن حیوانات و مصارف خانگی استفاده می کردند.

آب مورد نیاز برای کشاورزی:

از آنجا که منطقه هشترود نسبتاً کم باران است و در دامنه های جنوبی کوه سهند واقع شده منطقه ای است که تابستانهای  گرم  و زمستانهای سردی دارد.

بیشتر محصولات دیمی هستند و از آب باران استفاده می کنند . در جاهایی که آب وجود دارد و محصولات  آبی کاشته شده اند آب را تقسیم بندی نموده اند و در 24 ساعت شبانه روز آب در میان اهالی روستا که در اطراف آب  زمین کشاورزی دارند تقسم شده است. در روستای آقبلاغ کشاورزی و آبیاری زمین به صورت سنتی می باشد و در برخی موارد از آبیاری قطره ای و تراکتور و کامبیان استفاده می شود.

]]>
غار معرف آقبلاغ 2013-03-19T21:22:12+01:00 2013-03-19T21:22:12+01:00 tag:http://agbolag.mihanblog.com/post/33 محمد نژادمحمد غار آقبلاغ:آدرس کامل غار اقبلاغ : ایران- آذربایجان شرقی – مابین هشترود و قره چمن – روستای آقبلاغ مهمان – ورودی روستای اقبلاغ  –  در بالای کوه کچل(کچل داغ)در 18 کیلومتری شمال شرقی شهرستان هشترود در قسمت جنوبی روستای آقبلاغ از سلسله ارتفاعات منفرد روبروی ارتفاعات بزغوش قرار دارد .این غار در ارتفاع 1960 متر از سطح دریاهای آزاد قرار گرفته است در فصل بهار و تابستان چشم انداز طبیعی و زیبای منطقه به حدی دیدنی و جذاب است که روح هر بیننده از دیدن آن شاد میگردد .در داخل اطاقک غار چ

غار آقبلاغ:

آدرس کامل غار اقبلاغ : ایران- آذربایجان شرقی – مابین هشترود و قره چمن – روستای آقبلاغ مهمان – ورودی روستای اقبلاغ  –  در بالای کوه کچل(کچل داغ)

در 18 کیلومتری شمال شرقی شهرستان هشترود در قسمت جنوبی روستای آقبلاغ از سلسله ارتفاعات منفرد روبروی ارتفاعات بزغوش قرار دارد .

این غار در ارتفاع 1960 متر از سطح دریاهای آزاد قرار گرفته است در فصل بهار و تابستان چشم انداز طبیعی و زیبای منطقه به حدی دیدنی و جذاب است که روح هر بیننده از دیدن آن شاد میگردد .

غار معروف آقبلاغ(آآغبلاغ کوئلی)

در داخل اطاقک غار چندین قبر حفاری شده توسط افراد غارتگر اموال فرهنگی و استخوانهای پوسیده مردگان و ظروف شکسته سفالی نمایان است اجساد مردگان را مثل اینکه در داخل کوزه های سفالی دفن کرده بودند .

عرض دهانه غار حدود 2 متر می‌باشد و دسترسی به آن از این روستا امكان پذیر است. غار زیبای آغ بولاق مورد توجه و بازدید كوهنوردان علاقه‌مند است و از نوع غارهای استلاكتیت است.وتا حالا هیچ کس نتوانسته به انتهای غار برود چون در داخل غار سالنهای متعددی وجود دارد

طبق نظر کارشناسان میراث فرهنگی ظروف مربوط به دوره اشکانیان و مطالعات باستانشناسی در آن دوره مردگان را با لوازم  تدفین در تابوتهای سفالی دفن کرده بودند.

در قسمت پایینی کوه قبرستان روستا واقع گردیده و کنار جاده اصلی قرار گرفته است.

در سالهای اخیر اقداماتی از قبیل لایروبی و باز کردن دهانه غار از نیم متر به دو متر و ایجاد پارکینگ در پایکوه و تبلیغ در صدا وسیما انجام گرفته ولی با توجه به ارزش غار آهکی آقبلاغ جوابگو نیست.

افسانه غار آقبلاغ

افسانه ای از قدیم وجود دارد که حاکی آز آن است که در قدیم یک راس گاو به داخل غار می رود و پس از هفت سال با هفت گوساله یا گاو از غار بیرون می آید که به نظر من افسانه ای بیش نیست چون اولا دهانه غار احتمالا در قدیم هم تنگ بوده و تا چندین سال قبل که آنرا با انفجار دینامیت بزرگش کردند. دوماً در داخل غار غذا برای هفت گاو وجود ندارد . سوماً یک گاو ماده نمی تواند بدون وجود گاو نر تولید مثل کند که این گاو هفت بچه را بدون گاو نر بدنیا آورده است.

همچنین این غار در قدیم به عنوان پناهگاهی برای بلایای طبیعی و انسانی به شمار می آمد.

]]>
محاسبه سمت قبله و اوقات شرعی روستای آقبلاغ برای سال 93 2013-03-18T10:16:13+01:00 2013-03-18T10:16:13+01:00 tag:http://agbolag.mihanblog.com/post/32 محمد نژادمحمد  شهرستان : هشترود، روستای آق بولاق طول جغرافیایی: 09/47    عرض جغرافیایی: 48/37    مکه یا کعبه  نسبت به روستای آقبلاغ در گرای 203 درجه جنوب غربی واقع شده است. به عبارت دیگر: دقیقا وسط منبع آب و آسماجه قدیم واقع شده است و اگر چشمه آقبلاغ را ساعت 12 در نظر بگیریم ساعت 10 سمت قبله ما می باشد. اگر بخواهیم دقیقا اندازه بگیریم باید با استفاده از قطب نما و نقشه و یا جی چی اس باشد    مسافت


 شهرستان : هشترود، روستای آق بولاق

طول جغرافیایی: 09/47    عرض جغرافیایی: 48/37 

 

مکه یا کعبه  نسبت به روستای آقبلاغ در گرای 203 درجه جنوب غربی واقع شده است. به عبارت دیگر:

دقیقا وسط منبع آب و آسماجه قدیم واقع شده است و اگر چشمه آقبلاغ را ساعت 12 در نظر بگیریم ساعت 10 سمت قبله ما می باشد. اگر بخواهیم دقیقا اندازه بگیریم باید با استفاده از قطب نما و نقشه و یا جی چی اس باشد

 


 مسافت آقبلاغ تا کعبه:  1923  کیلومتر 


محاسبه دقیق  اوقات شرعی به وقت آقبلاغ برای سال ]]>
قدیمی ترین حمام روستای آقبلاغ 2011-06-23T05:35:59+01:00 2011-06-23T05:35:59+01:00 tag:http://agbolag.mihanblog.com/post/29 محمد نژادمحمد حمام روستای آقبلاغ (آغبلاغ) این بنا کاملا قدیمی است و در ایام قدیم  فقط یک حمام در روستا بود که بعداً در هر خانه ای یکی ساخته می شد و حمام در زیرزمین ساخته می شد تا از اتلاف حرارت جلوگیری شود. طبق دین و آئین ما غسل و حمام بر ما واجب است در ایام قدیم با کمبود آب و امکانات این اصول را رعایت می کردند و زنان و بچه ها در یک روز و مردان در روز دیگر به حمام می آمدند و حمام می کردند. آب روستا در یک دیگ بزرگ با استفاده از هیزم و حرارت خورشید گرم می کردند و با استفاده از دست و به صورت سنتی ح


عکس حمام قدیمی اقبلاغ

حمام روستای آقبلاغ (آغبلاغ)

این بنا کاملا قدیمی است و در ایام قدیم  فقط یک حمام در روستا بود که بعداً در هر خانه ای یکی ساخته می شد و حمام در زیرزمین ساخته می شد تا از اتلاف حرارت جلوگیری شود.

طبق دین و آئین ما غسل و حمام بر ما واجب است در ایام قدیم با کمبود آب و امکانات این اصول را رعایت می کردند و زنان و بچه ها در یک روز و مردان در روز دیگر به حمام می آمدند و حمام می کردند.

آب روستا در یک دیگ بزرگ با استفاده از هیزم و حرارت خورشید گرم می کردند و با استفاده از دست و به صورت سنتی حمام می کردند.

این بنا در یک ساختمان یک طبقه و در محلی در نزدیکی آب ساخته شده است.

]]>
مفاخر روستای آقبلاغ (بزرگان روستای آقبلاغ) 2011-06-22T11:14:11+01:00 2011-06-22T11:14:11+01:00 tag:http://agbolag.mihanblog.com/post/28 محمد نژادمحمد مفاخر ، مشاهیر و تحصیل کردگان روستای آقبلاغ روستای آقبلاغ دارای مردمانی با هوش و تحصیل کرده که در امور سیاسی ،اجتماعی،فرهنگی و ورزشی در خدمت استان و کشور ایران هستند از جمله بزرگان و مشاهیر روستای آقبلاغ عبارتند از: حجه الاسلام و المسلمین حاج آقای علی اکبر اکرمی (امام جمعه سراب) حجه السلام والمسلمین حاج آقای تقی زاده (رئیس تبلیغات اسلامی و شورای هماهنگی) حجه السلام والمسلمین حاج مجید صالحی(روحش شاد)حجه الاسلام و المسلمین حاج طیب عباسی حاج آقا نافع آقبلاغجناب آقای اصغر نژادمحمد(حسابدار مفاخر ، مشاهیر و تحصیل کردگان روستای آقبلاغ

روستای آقبلاغ دارای مردمانی با هوش و تحصیل کرده که در امور سیاسی ،اجتماعی،فرهنگی و ورزشی در خدمت استان و کشور ایران هستند از جمله بزرگان و مشاهیر روستای آقبلاغ عبارتند از:

حجه الاسلام و المسلمین حاج آقای علی اکبر اکرمی (امام جمعه سراب)

حجه السلام والمسلمین حاج آقای تقی زاده (رئیس تبلیغات اسلامی و شورای هماهنگی)

حجه السلام والمسلمین حاج مجید صالحی(روحش شاد)

حجه الاسلام و المسلمین حاج طیب عباسی

حاج آقا نافع آقبلاغ

جناب آقای اصغر نژادمحمد(حسابدارکل آموزش وپرورش استان)

مرحوم حجه الا اسلام والمسلمین حاج آقای صالحی آقبلاغ

سمت : ازعلمای به نام و نویسنده چند کتاب در زمینه عرفان و شعر

مرحوم میرزا حسن روزگاری

سمت : از علمای به نام زمان خود در هشترود

حجه الا اسلام میزرا یحیی طاهری آقبلاغ

سمت : از علما و نخبگان روستای آقبلاغ

حجت السلام و المسلمین حاج محمد طاهری-از آخوندهای معروف روستای آقبلاغ

و بیش از دویست نفر لیسانس و فوق لیسانس در میان اهالی روستا به چشم می خورد که برخی صاحب مشاغلی چون استاد دانشگاههای معتبر ، معلمی ، مهندسی ، عمرانی، پژشکی ، نظامی و ... می باشند که نقش دختران و زنان تحصیل کرده نیز قابل تقدیر هستند.

]]>
کئچل داغا سلام اولسون 2011-06-15T07:14:23+01:00 2011-06-15T07:14:23+01:00 tag:http://agbolag.mihanblog.com/post/26 محمد نژادمحمد کچل داغ  و غاری که در دل کوه قرار گرفته کئچل داغا سلام: 1-آذری دیل شیرین گُؤزَل بیردیلدی   **  شَهریار شِعرینین دادین بیلدیردی[1] حیدر بابا یازیب جانا سیندیردی ** کئچل داغی اُو سَبکیده یازمیشام                         فکر اِئتمیون دوز یولومدان آزمیشام 2- آذربایجان ایرانیمین باشیدی ** ایران اُولسا اوزوک اُودا قاشیدی غَم گُونـونـون وَفالی قارداشیدی

کچل داغ  و غاری که در دل کوه قرار گرفته

کئچل داغا سلام:

1-آذری دیل شیرین گُؤزَل بیردیلدی   **  شَهریار شِعرینین دادین بیلدیردی[1]

حیدر بابا یازیب جانا سیندیردی ** کئچل داغی اُو سَبکیده یازمیشام

                        فکر اِئتمیون دوز یولومدان آزمیشام

2- آذربایجان ایرانیمین باشیدی ** ایران اُولسا اوزوک اُودا قاشیدی

غَم گُونـونـون وَفالی قارداشیدی ** آذربایجان جَماعتی اُویاقدی

چَتینلیکده بیر بیرنه دایاقدی

3- شهریارین عزتی وار مَقامی ** بالدان شیرین سؤزلری وار کلامی

اِبلاغ اُولوب هاممیلارا سلامی ** ((سلام اُولسون شؤکَتیزه اِئلیزَه ** مَنیم دَه بیر آدم گَلسین دیلیزَه))

4- شهریار حافظ دَن اِلهام آلیبدیر ** بودور عِلت جاودانه قالیبدیر

دنیالارا آوازه سین سالیبدیر** شهریار دان مَن دَه اِلهام آلمیشام

آمما بیلون چوخ دالییا قالمیشام[2]

5- آذربایجان ماهالیندا هَشترود ** سَرسَکَتدَه[3] سَکـكیزدنه واردی رود[4]

سلام اُولسون ایل لَرینه،هم درود ** جانیم قربان هشترودون آدینا

بیر گون اُولار من دوشَرَم یادینا

6- آقبلاخدی هشترودون گؤزَلی ** همتی وار آباد اُولار دوزلی

مَزَه لیدیر ،مَزَه لیدیر،مَزَه لی  ** اوزاقدایام گؤزوم قالیب داغیندا

دَرَه سینده، تَپَه سینده ، باغیندا

7- آقبلاغین کِئچل آدلی داغی وار  ** کِئچل داغن دوره سینده باغی وار

اینَـیـی وار، قُویــونو وار ،یاغی وار  ** هِئچ سو چاتماز بولاغینـین سویونا[5]

ناخُوش  اُولماز هَرکَس اُوردا یویونا

8- کِئچَل  داغا آلله کُؤیول قازیبدیر[6] ** چُوخ گَزَنلَر گَلیب اُوردا آزیبدیر

مَنیم بابام اُونا سوزلَر یازیبدیر ** گویلوم ایستَر هاممی گَله گؤروشَه

یاواش یاواش کِئچَل داغا سوروشه[7]

9- حیدر بابا! کِئچَل داغا باخ گینان[8]  ** ایلدیریملار! کِئچَل داغا شاخ گینان

سِئللَر ،سولار! شاقلدایب آخ گینان  ** سلام اُولسون کِئچَل داغین آدینا

بیرگون اُولار مَنی سالار یادینا

10- حیدر بابا ! کِئچَل داغیم قوجالیب  ** شانلی آدی دونیـالارا اوجالیب

سُوروش گینان کیملَر اُؤلوب کیم قالیب  ** کِئچَل داغیم هَر نه وِئرسه قالیبدیر

محبتی اُورکَلَرَه سالیبدیر

11- کِئچَل داغا مَنده سلام دِئیَرَم[9]  ** کِئچَل داغین بال کره سین یئیرم

قیش گونونده یون جورابیـن گئـیَرَم  ** حیدر بابا کِئچَل داغا دایاخدی

بو داغلارین ایگیت لَری اُویاقدی

12- اوجالدارام کِئچَل داغین آدینی  ** جلالینی شوکَتـیـنی یادینی

دادیـزدیـررام آغیزلارا  دادینی  ** آقبلاخدان یازماغا چُوخ سوزم وار

کِئچَل داغین کؤیـولونده گؤزوم وار

13- آی کِئچَل داغ جاوانلارون یاتماسین[10]  ** یاخـشیـلیـغی یامانلیغا قاتماسین

تازه گَلین قَئین آنانی  آتماسین  ** آدام اُولَر یاخشی پیسدَن آد قالار

آجیـلیـقدان شیرینـلیکدن داد قالار

14- یاغیش یاغار کِئچَل داغی ایسلادار  ** دولو توشر حاصیلاری کاسلادار [11]

حاصل سولسا کتدیلری سوسلادار  ** الله !گؤروم درد و بلا اُولماسین

گول چیچَکلَر سارالماسین سولماسین

15- کِئچَل داغین آغ داشلاری قره سی  ** دَرَه لَری تَپَه لَری سره سی

چوخ گؤزلدیر کَهلیکلَری فره سی  ** آی کِئچَل داغ! سنون اوزون  آغ اولسین

قو جالارین جوانلارین ساغ اولسین

قو جالارین جوانلارین ساغ اولسین

]]>
چشم انداز و طبیعت روستای آقبلاغ،غار آقبلاغ 2011-05-12T09:32:28+01:00 2011-05-12T09:32:28+01:00 tag:http://agbolag.mihanblog.com/post/8 محمد نژادمحمد   چشمه قبله (قبلا بلاغی )        بهشت گمشده آذربایجان-نمایی از طبیعت و کچل داغ   طبیعت و چشم انداز روستا آغ بلاغ اماکن دیدنی : از مکانهای دیدنی و بکر روستای آقبلاغ (آغبلاق) غار روستای آقبلاغ ،دامنه های سرسبز با چشم انداز زیبا ، آب و هوای صاف و تمیز ، آب معدنی روستای آقبلاغ که از داخل غار بیرون می آید.  باغچالار: باغچالار نام باغچه های کوچک در روستا است و به هم چسبیده و هر باغچه متعلق به فرد خاصی می باشد. همانطور که از نامش پیداست راه روستای اقبلاغ 

چشمه قبله (قبلا بلاغی )

 طبیعت زیبای آقبلاق   

  بهشت گمشده آذربایجان-نمایی از طبیعت و کچل داغ

 

طبیعت و چشم انداز روستا آغ بلاغ

اماکن دیدنی :

از مکانهای دیدنی و بکر روستای آقبلاغ (آغبلاق) غار روستای آقبلاغ ،دامنه های سرسبز با چشم انداز زیبا ، آب و هوای صاف و تمیز ، آب معدنی روستای آقبلاغ که از داخل غار بیرون می آید.

 باغچالار:

باغچالار نام باغچه های کوچک در روستا است و به هم چسبیده و هر باغچه متعلق به فرد خاصی می باشد. همانطور که از نامش پیداست باغهای کوچک در روستا هستند که از این باغچه ها در روستای آقبلاغ زیاد و هر روز زیادتر می شود و چشم انداز خاصی به روستای آقبلاغ بخشیده است و ادامه مطلب

باغچالار

 

]]>
مدرسه روستای آقبلاغ ، غار آغ بلاغ 2011-04-06T07:49:34+01:00 2011-04-06T07:49:34+01:00 tag:http://agbolag.mihanblog.com/post/6 محمد نژادمحمد                                                      عکس مدرسه روستای آقبلاغ مدرسه قمر بنی هاشم روستای آقبلاغ: روستای آقبلاغ دارای یک مدرسه تا مقطع دبستان است که اگر کسی خواست ادامه تحصیل دهد باید به ناچار شهرستان هشترود یا قره چمن برود. البته پ مدرسه قمر منیر بنی هاشم اقبلاغ 

                                                   عکس مدرسه روستای آقبلاغ

مدرسه قمر بنی هاشم روستای آقبلاغ:

روستای آقبلاغ دارای یک مدرسه تا مقطع دبستان است که اگر کسی خواست ادامه تحصیل دهد باید به ناچار شهرستان هشترود یا قره چمن برود. البته پسران و دختران درکلاس مختلط هستند و دارای  پنج کلاس درس که گاهی هم به صورت مشترک کلاسها اجرا می شود. محوط مدرسه باز می باشد و بدون حیاط می باشد. مدرسه روستای آقبلاغ میزبان بچه های روستای اطراف یعنی روستای مهمان است که در آن روستا مدرسه وجود ندارد. شاید یکی از علتهایی که بیشتر بچه های این روستا ادامه تحصیل نمی دهند همین مشکل مدرسه در مقطع دبیرستان می باشد. امروزه اکثر بچه ها ادامه تحصیل می دهند و حد اکثرتا دیپلم ادامه تحصیل می دهند.

تحصیلات تکمیلی و دانشگاهی هم در بین اهالی روستا مخصوصاً جوانان هم از قدیم وجود داشته و تا به امروز هم ادامه دارد و امید و آرزوی ما ادامه تحصیل تمامی اهالی روستا می باشد. 

]]>
مسجد روستای آقبلاغ، غار آقبلاغ 2011-04-06T07:40:43+01:00 2011-04-06T07:40:43+01:00 tag:http://agbolag.mihanblog.com/post/5 محمد نژادمحمد   مسجد روستای آقبلاغ: روستای آقبلاغ دارای یک مسجد با یک شبستان برای خانمها است که در سمت شمال شرق روستا واقع شده و برای انجام عبادت ، مراسم تعزیه و عزاداری ،احسان ، انتخابات و جلسه شورای روستا استفاده می شود. این مسجد کاملاً  قدیمی و سقفش چوبی و دارای شبستان که نشان می دهد در قدیم چه زحمتی برای ساختن این مسجد کشیده شده که تمام مخارج و مراحل ساخت مسجد از  طرف اهالی روستا بوده است. و کف مسجد با فرشهای دستبافت اهالی روستا تزئین شده است و مانند تمامی مسجدها دارای چایخانه ،آش

 

مسجد روستای آقبلاغ:

مسجد آقبلاغ

روستای آقبلاغ دارای یک مسجد با یک شبستان برای خانمها است که در سمت شمال شرق روستا واقع شده و برای انجام عبادت ، مراسم تعزیه و عزاداری ،احسان ، انتخابات و جلسه شورای روستا استفاده می شود.

این مسجد کاملاً  قدیمی و سقفش چوبی و دارای شبستان که نشان می دهد در قدیم چه زحمتی برای ساختن این مسجد کشیده شده که تمام مخارج و مراحل ساخت مسجد از  طرف اهالی روستا بوده است. و کف مسجد با فرشهای دستبافت اهالی روستا تزئین شده است و مانند تمامی مسجدها دارای چایخانه ،آشپزخانه،انباری ، جاکفشی ، شبستان ،وضوخانه و دسستشویی می باشد.

از قدیم الایام این مسجد پابجاست و با همت اهالی روستا همه ساله تعمیر می شود امید دارم روزی مسجدی جامع تر و ایمنی تر از این مسجد در روستا بنا گردد.

داخل مسجد روستای آق بولاغ 

                         عکس مسجد آقبلاغ ، آغبلاغ

]]>
لوگو و توضیحات سایت 2011-04-06T07:34:23+01:00 2011-04-06T07:34:23+01:00 tag:http://agbolag.mihanblog.com/post/4 محمد نژادمحمد شکل پایین مربوط به لوگوی سایت و غار آقبلاغ می باشد.  علت اینکه من نام آقبلاغ را به شکلهایی چون آغبلاغ،آغ بولاغ،آق بلاغ،آق بلاق،آق بولاق ،آقبلاق،آغبلاق و ... می نویسم به خاطر موتورهای جستجو می باشد.اگر مطلب،عکس ،شعر،فایل و هر چیزی در مورد روستا و غار آقبلاغ دارید برای ما ارسال کنید تا به نام شما در سایت آقبلاغ ثبت گردد.شاید این سایت و مطالب آن اشتباه و یا دارای اشکال باشد هرگونه انتقادات، نظرات و پیشنهادات شما  شما را دوست داریم بشنویم.با تشکر -

شکل پایین مربوط به لوگوی سایت و غار آقبلاغ می باشد.

لوگوی آقبلاغ

 علت اینکه من نام آقبلاغ را به شکلهایی چون آغبلاغ،آغ بولاغ،آق بلاغ،آق بلاق،آق بولاق ،آقبلاق،آغبلاق و ... می نویسم به خاطر موتورهای جستجو می باشد.
اگر مطلب،عکس ،شعر،فایل و هر چیزی در مورد روستا و غار آقبلاغ دارید برای ما ارسال کنید تا به نام شما در سایت آقبلاغ ثبت گردد.

شاید این سایت و مطالب آن اشتباه و یا دارای اشکال باشد هرگونه انتقادات، نظرات و پیشنهادات شما  شما را دوست داریم بشنویم.

با تشکر - سایت رسمی آقبلاغ  WWW.Aghbolag.Tk
]]>
روستای آقبلاغ مهمان قره چمن در یک نگاه 1999-11-29T20:30:00+01:00 1999-11-29T20:30:00+01:00 tag:http://agbolag.mihanblog.com/post/11 محمد نژادمحمد  روستای آقبلاغ،آغبلاغ مهمان قره چمن در یک نگاه AG Bolagh village & Agbolagh Cave شهرستان هشترود:شهرستان هشترود یکی از شهرستانهای نوزده گانه استان آذربایجانشرقی و با وسعتی معادل 589/2294 کیلومتر مربع است که از نظر مساحت 99/4 از سهم استان را دارا می باشد و ازاین بابت رتبه دهم را به خود اختصاص داده است و در بخش جنوبی استان واقع شده است. جمعیت هشترود بر اساس سرشماری 1390 معادل 60822 نفر ساکن و 16245 خانوار برآورد شده است.شهرستان هشترود بر اساس

 روستای آقبلاغ،آغبلاغ مهمان قره چمن در یک نگاه

AG Bolagh village & Agbolagh Cave

شهرستان هشترود:شهرستان هشترود یکی از شهرستانهای نوزده گانه استان آذربایجانشرقی و با وسعتی معادل 589/2294 کیلومتر مربع است که از نظر مساحت 99/4 از سهم استان را دارا می باشد و ازاین بابت رتبه دهم را به خود اختصاص داده است و در بخش جنوبی استان واقع شده است.

عکس نقشه هشترود و بخشهای آن

جمعیت هشترود بر اساس سرشماری 1390 معادل 60822 نفر ساکن و 16245 خانوار برآورد شده است.شهرستان هشترود بر اساس آخرین تقسیمات کشوری دارای 2 بخش( مرکزی و نظر کهریزی) وشش دهستان (علی آباد ، کوهسار ،قرانقو ، سلوک ،نظرکهریزی و آلمالی) می باشد.

روستای آقبلاغ: روستای آقبلاغ (آغبلاغ – آق بولاغ) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی واقع در شهرستان هشترود (سراسکند) بخش مرکزی و دهستان کوهسار است که بر اساس آخرین سرشماری  در سال 1390 دارای 88خانوار و 362 نفر جمعیت(مرد 189 نفر و تعداد زن 173 نفر) می باشد.

برای اطلاعات بیشتر : جمعیت روستای مهمان 46 نفر با 11 خانوار - جمعیت روستای زرین 74 نفر با 21 خانوار - جمعیت روستای حسن کندی 763 نفر با 240 خانواز - روستای قره بلاغ 147 نفر با 43 خانوار -جمعیت روستای اوشندل 897 نفر با 255 خانوار- روستای باشماق با 255 نفر و 65 خانوار.

موقعیت ریاضی روستا :

طول00 ′ 34 º 37 N 38 09′ º 47 E

به عبارت ساده تر:37 درجه، 34 دقیقیه، 00 ثانیه شمالی

47درجه، 09 دقیقه ، 48 ثانیه شرقی

کشور : ایران

استان : آذربایجان شرقی

شهرستان : هشترود بخش : مرکزی   دهستان : کوهسار

جمعیت تا سال 90 :  362

خانوار : 88 خانواده

مذهب : مسلمان، شیعه اثنی عشر

زبان : ترکی آذربایجانی

لهجه : لهجه خاصی ندارند

زیرساخت ها : همه زیرساختها را دارا می باشد،اجرای طرح هادی از الویت ها می باشد

کد تلفن : 0424626

تلفن همراه : ایرانسل ، همراه اول ، تالیا کاملا خط می دهند(به غیر رایتل)

اقتصاد : کشاورزی،دامداری،صنعتی،خدماتی

امید به زندگی : 83 سال

اماکن دیدنی :

غار آقبلاغ، چشمه آب معدنی، دامنه های سر سبز، بافت قدیم روستا، دره های سرسبز ، آب و هوای لطیف ، گیاهان طبی و دارویی ، زمین شناسی جدید

آدرس کامل غار آقبلاغ:ایران - آذربایجانشرقی - بین هشترود و قره چمن - روستای آقبلاغ مهمان - نرسیده به روستا - کوه گچل داغ - در بالای ارتفاعات 1900 متر - ارتفاع روستا 1750 متر

سایت رسمی آقبلاغ: http://Aghbolag.Tk

وبلاگ :  http://agbolag.mihanblog.com

وبلاگ برای موبایل: http://agbolag.mihanblog.com/m

موقعیت نسبی :روستای آقبلاغ در 18 کیلومتری شمال شرقی شهرستان هشترود در ارتفاع متوسط 1700 متری از سطح دریای آزاد قرار گرفته است. از سمت شمال با قره چمن از سمت جنوب با روستای اوشندل و از سمت شرق با روستای دیزج و از سمت جنوب شرقی با روستای مهمان و ازسمت غرب با قره بلاغ همسایگی دارد. همچنین این روستا به طور فرضی از قسمت وسط به دوقسمت شمالی (آشاغی باش) و جنوبی (یوخاری باش) تقسیم شده هر یک از اهالی مخصوصاًکودکان تعصب خاصی به قسمت سکونتگاه خود دارند.

وجه تسمیه نام روستا :وجه تسمیه یا علت نامگذاری روستای آقبلاغ با این نام بیشتر به خاطر آب گوارا و معدنی می باشد که از دل کوه کچل داغ و از داخل غار آقبلاغ که در تابستان هم به صورت طبیعی خنک است و از قدیم تا به امروز هم جریان داشته و دارد نامگذاری شده است. و البته بوسیله لوله کشی از زیر جاده گذشته و در طرف مخالف جاده همیشه خروشان و پر آب است.

نمایی از چشمه و غار آقبلاغ

مدرسه:روستای آقبلاغ دارای یک مدرسه به نام مدرسه قمر منیربنی هاشم است که تا مقطع پنجم دبستان است .اگر فردی خواست ادامه تحصیل دهد باید به شهرستان هشترود ، قره چمن یا جای دیگری برود. البته پسران و دختران درکلاس مختلط هستند و دارای 5 کلاس درس که گاهی هم به صورت مشترک کلاسها اجرا می شود. محوط مدرسه باز و بدون حیاط می باشد.مدرسه قمر منیربنی هاشم روستای آقبلاغ میزبان بچه های روستای اطراف یعنی روستای مهمان است که در آن روستا مدرسه وجود ندارد. یکی از علتهایی که بیشتر بچه های این روستا ادامه تحصیل نمی دهند همین مشکل نبودن کلاسهای راهنمایی و دبیرستان در مدرسه قمربنی هاشم آقبلاغ است.

مسجد آقبلاغ

مسجد:روستای آقبلاغ دارای یک مسجد و یک شبستان برای خانمها است که در سمت شمال شرق روستا واقع شده و برای انجام عبادت ، مراسم تعزیه ، عزاداری ، انتخابات و جلسه شورای روستا استفاده می شود.این مسجد کاملاٌ قدیمی و سقفش چوبی و دارای شبستان که نشان می دهد در قدیم چه زحمتی برای ساختن این مسجد کشیده شده که تمام مخارج و مراحل ساخت مسجد از طرف اهالی روستا بوده است.

شورای اسلامی روستای آغ بلاغ:روستای آقبلاغ دارای 3 نماینده و شوراء است که که بوسیله خود مردم انتخاب گشته است که نمایندگان شورای اسلامی روستای آقبلاغ به ترتیب زیر می باشد:

]]>